Konkurs “Zainspirowani Japonią” VI

13 grudnia opublikowaliśmy wyniki kolejnej, już szóstej edycji konkursu „Zainspirowani Japonią”. Tegoroczna edycja różniła się od poprzednich, ponieważ dość istotnie zmienił się regulamin, terminy i koncepcja. Niezmienna pozostała atrakcyjna pula nagród – wśród nich znalazł się tradycyjnie monitor graficzny EIZO, profesjonalne tablety Wacom oraz szkolenie Eduweb.pl.

EIZO---Informacja-Prasowa---Zainspirowani-Japonia-VI-(2015-10)

Na przestrzeni ostatnich lat można było zaobserwować wzrost liczby i poziomu nadsyłanych prac, organizatorzy doszli więc do wniosku, iż nadszedł czas, aby nadać temu projektowi bardziej profesjonalną oprawę. Pierwszym krokiem do realizacji tego celu było nawiązanie współpracy z Polską Grafiką Cyfrową, której misją jest popularyzacja tej dziedziny sztuki i promocja doskonałych polskich artystów.

Dzięki wspólnym wnioskom zmienione zostały założenia konkursu. W tegorocznej edycji zrezygnowano z kategorii foto, a kategorię graficzną podzielono na dwie: OPEN i GRAFIKĘ WEKTOROWĄ, bardziej wymagającą z punktu widzenia procesu twórczego. Przedstawiciele Polskiej Grafiki Cyfrowej ocenili prace pod kątem merytorycznym i artystycznym.

Zwycięzcą w kategorii „Open” została:
Kamila Kozłowska, za pracę pt. „Aoshima – wyspa kotów

Praca, w której zobaczyliśmy wielką miłość do Japonii i jej kultury. Świetna kompozycja, przepięknie zgubiona perspektywa, bardzo przyjemna i spokojna kolorystyka, silne inspiracje tradycyjnym stylem Ukiyo-e jak i techniką Gyotaku – to argumenty, które przemówiły za wyborem tej pracy.

Wyróżnienie w kategorii „Open” przypadło:
Autorowi o nicku MichałS za pracę „An Unexpected Meeting”

Koty i sumy są typową inspiracją dla dla osób interesujących się sztuką Japonii. Żywe kolory nie zakłóciły spokoju tej pracy, tworząc spójną, zamkniętą kompozycję.

W kategorii „Grafika wektorowa” laureatem głównej nagrody został:
Martiner za pracę „Crab Market

Stylistyka charakteryzująca się oszczędnością formy – to, co zazwyczaj bywa utrudnieniem, w tym przypadku stało się atutem: prosta, ale nie zbyt prosta forma, ograniczona, ale nie za bardzo oszczędna kolorystyka to efekty konsekwentnego wprowadzaniu zamysłu autora w życie. Styl rodem ze współczesnych kreskówek jak najbardziej zainspirowany Japonią.

Wyróżnienie w kategorii „Grafika wektorowa” przypadło autorowi o nicku rav31, za pracę „Japan
Wyróżnienie przyznane zostało za wysoki poziom warsztatowy oraz spójność formy.